برنج, برنج طارم, طارم هاشمی

برنج هاشمی چیست ؟

برنج هاشمی چیست ؟

برنج هاشمی چیست؟ سوالی که بسیاری از هم وطنان ما در هنگام خرید از فروشنده یا کشاورز می پرسند، از بهترین و مرغوب ترین برنج درجه یک طارم شمال و خوش پخت ایرانی است.برنج طارم هاشمی از آن دسته برنج هایی است که بعد از پخت عطر و بوی آن در کوچه پس کوچه ها میپیچد. برنج طارم هاشمی به علت کیفیت بسیار بسیار بالای آن، امروزه مقدار زیادی از تولید برنج کشور به این محصول اختصاص دارد و ا به امروز توانسته علاوه بر نواحی شمالی کشور در سراسر ایران مشتریان خاص و بالقوه خود را پیدا کند.با ما در ادامه همراه باشید تا با برنج هاشمی بیشتر آشنا شوید.

در این مقاله موارد زیر را میخوانید:

برنج هاشمی چیست ؟

علت نام نهادن برنج هاشمی چیست؟

برنج هاشمی چیست ؟ آقای یوسف هاشمی ، کشاورز نمونه ای که واقع در شهرستان گیلان سرسبز زندگی می کند، در سال ۱۳۶۴ چند خوشه برنج در شالیزارش توجه او را به سوی خود جلب کرد، این خوشه ها، با دیگر خوشه های برنج متفاوت بودند. آن ها بلندتر از خوشه های برنج بدون نام بودند و ساقه باریک تری هم داشتند، آقای یوسف هاشمی ، این خوشه ها را جمع آوری کرده و در سال بعد ، با آغاز فصل بهار، خزانه جداگانه ای برای آن ها در نظر گرفت. آن خوشه ها را نشاء کرد و در فصل برداشت هم جداگانه آن ها را درو کرد.

آقای هاشمی این شلتوک ها را به شالیکوبی روستای چاپارخانه در شهرستان گیلان برد. مدیر کارخانه با دیدن برنج بدون نام متوجه شد که این برنج با سایر برنج هایی که کشاورزان دیگر می آورند، تفاوت زیادی دارد. از آقای هاشمی پرسید که نام این برنج چیست؟ آقای یوسف هاشمی پاسخ داد که نامی برای آن نگذاشته ام مدیر کارخانه، شالیکوبی به صرف آنکه این برنج را اولین نفر آقای هاشمی آورده است نام آن را برنج هاشمی گذاشت.

برنج هاشمی چیست ؟

برنج هاشمی چه ویژگی هایی دارد؟

به طورکلی برنج هاشمی را میتوان در دسته بندی خوشپخت ترین برنج های ایرانی قرار داد. شکل ظاهری دانه های آن، بلند و قلمی و رنگ آن سفید روبه به کرم است. خوشه های برنج هاشمی بلندتر و کشیده تر از سایر برنج هاست. این برنج ها بعد از پخت به خوبی قد میکشند و ری میکنند و عطر و بوی بی نظیری دارند. برنج هاشمی مدت ها بعد از پخت نرم می ماند.

انواع برنج هاشمی

برنج هاشمی چیست ؟ به طور کلی برنج هاشمی دو نوع وجود دارد: برنج هاشمی در نوع دسته سرد و برنج هاشمی در نوع دسته گرم منظور از سرد بودن برنج هاشمی،سرد بودن در طبع و مزاج برنج نیست. بلکه منظور این  است که نوع سرد برنج هاشمی، یک هفته تا 10 روز دیرتر از نوع برنج گرم می رسد و قابل برداشت است. به گفته آقای یوسف هاشمی (بنیان گزار برنج هاشمی)، نوع سرد برنج هاشمی بهتر از نوع برنج هاشمی گرم آن است.

برنج های هاشمی به چند دسته تقسیم می شوند :

برنج عطری هاشمی:

این برنج به صورت کلی در کارخانه ها ااز ساقه پوست گیری می‌شود و برنج سفید بدست آمده از این حالت برنج عطری هاشمی نام دارد.

برنج قهوه‌ای هاشمی:

در نوع برنج قهوه ای، برنج هاشمی را قبل از پوست گیری در درون کوره حرارت می‌دهند و مواد مقوی از پوسته شلتوک برنج به مغز آن تزریق می‌شود و برنج رنگ قهوه‌ای به خودش می‌گیرد. در حقیقت پوسته برنج از آن جدا نمی شود و فقط و فقط رنگ آن از سفید به قهوه ای تغیر می کند.

برنج دودی هاشمی:

در این نوع برنج هاشمی را با روش دودی کردن تولید می‌کنند و در این حالت به آن برنج دودی هاشمی می‌گویند.

برنج هاشمی چیست ؟

برنج دودی چیست؟

بسیاری از افراد تصور می کنند برنج های دودی نوعی از برنج هایی هستند که به صورت جداگانه کشت می شوند. اما نافته نماند که برنج های دودی همان برنج های عطری هاشمی کشت شده توسط کشاورزان است که در  مراحل تولید به برنج دودی تبدیل می شوند. برنج های دودی هاشمی رنگ تیره تری نسبت به برنج های عطری هاشمی دارند. و دانه های خام و پخته آن عطر دل انگیز دود را به مشام شما می رساند.افراد زیادی هستند که برنج دودی را به صورت خالص مصرف می کنند منظور از خالص یعنی برنج دودی را باسایر برنج های دیگر مخلوط نمی کنند، ولی برخی از افراد برنج های دودی را با برنج های عطری مخلوط می کنند و هر دو را کنار هم مصرف می نمایند. برنج هاشمی دودی یکی از برنج های پر مصرف مردم در شهرستان گیلان است.

چگونه برنج را دودی می کنند؟

برای دودی کردن برنج هاشمی ابتدا ،در یک اتاق به وسیله خرده های چوب درختان هیزمی را برپا می کنند و دودها را به سمت برنج هدایت می کنند تا طعم دود را به خود بگیرد. کیسه های برنج را در جایی به مدت چند ساعت آویزان می کنند و خرده های چوب را در حدی آتش می زنند که فقط دود کند و آتش نگیرد.

چرا برنج را دودی می کنند؟

در زمان های قدیم برای ماندگاری هرچه بیشتر برنج، برنج ها را دودی می کردند.در واقع دود باعث می شود میکروارگانیسم ها باعث شوند دیرتر در ماده غذایی نفوذ کنند و مانع از رشد میکروب ها می شوند.همانطور که پخت غذا با چوب باعث می شود مقداری از دود وارد غذا شود و عطر و طعم خاصی به غذا بدهد و همین عامل در برنج دودی با ایجاد طعم خوش به عنوان یک وعده غذای مناسب و متفاوت در سفره خانواده ها گنجانده می شود.اما امروزه برای تنوع و تغییر در ذائقه برنج دودی استفاده می کنند. مانند استفاده از ماهی دودی، گوشت دودی و… موارد مشابه آن میتوان نام برد.

معایب برنج دودی:

به گفته بسیاری از افراد دودی کردن برخی از مواد غذایی باعث ایجاد ترکیبات سرطان زا می شود. اما این جمله  صحت ندارد، بنابراین چطور در گذشته مردم دائما از این روش استفاده می کردند؟ اگر برای دودی کردن از چوب هایی که طعم دهنده و اسانس و مواد رنگی دارند استفاده شود، مانند درخت کاج، باعث ایجاد دودهای سرطان زا می شود و اما اگر از مواد سوختنی خوب استفاده شود ضرری نخواهد داشت و سلامتی افراد را به خطر نمی اندازد.

برنج هاشمی چیست ؟

برنج هاشمی در چه زمین هایی کشت می شود؟

برنج هاشمی بیشتر در زمین هایی که خاک آن ها حاصل خیز و سرشار از مواد مغذی و معدنی هستند رشد می کنند. خاکی که می تواند جواب گوی رشد برنج هاشمی باشد.به عنوان مثال منطقه های مرکزی واقع در استان گیلان که در اطراف مرداب انزلی قرار دارند به علت شرایط آب و هوایی خاص و خاک حاصلخیز، بهترین منطقه برای کشت برنج هاشمی است.در واقع اگر این شرایط برای کشاورزی بوجود نیاید برنج در فرایند رشد خود، خم می شود و ساقه های آن بروی زمین بی افتد. به این حالت در اصطلاح گفته می شود که ساقه برنج ، خوابیده یا افتاده است. مسئله ای که جزو دغدغه و مشکلات اصلی کشاورزان زحمت کش است و ممکن است آن ها را تحمیل به هزینه های سنگین به هنگام برداشت محصول کند می تواند محیا نبودن زمین برای کشاورزی باشد.

چرا برنج هاشمی به سم کمتری برای رشد نیاز دارد؟

یکی از آفت های برنج ها که در شمال کشور رایج است، آفت کرم ساقه خوار در برنج می باشد.کرم ساقه خوار معمولا برای زندگی خود به دنبال ساقه های برنجی است که عرض بیشتری داشته باشند و ساقه های پهنی داشته باشد.برنج هاشمی از این نظر دارای ساقه ی باریک تری است و امکان رشد کرم ساقه خوار در آن بسیار بسیار کم است. در نتیجه در نحوه نگهداری این نوع برنج نیاز به مصرف سم کمتری در هر هکتار از آن خواهید بود و در نتیجه برنج سالم تری نیز خواهید داشت.

تفاوت ظاهری دانه های برنج هاشمی و برنج طارم:

 1. تفاوت برنج هاشمی و برنج طارم هر دو از دانه های کشیده برنج و رنگ دانه های برنج طارم سفید  و رنگ برنج هاشمی متمایل رنگ استخوانی به رنگ کرم تشکیل شده است.
 2.  تنها تفاوتی که در ظاهر برنج طارم و برنج هاشمی میتوان تشخیص داد این است که دانه های برنج هاشمی کمی چاق تر از دانه های نوع طارم است و دانه برنج طارم لاغر تر هستند.

تفاوت در کیفیت و پخت برنج هاشمی و برنج طارم:

 1. برنج هاشمی و برنج طارم از مرغوب ترین برنج های شمال کشور می باشند.
 2. در بازار برنج قیمت برنج هاشمی و برنج طارم تقریبا یکسان است و بیشتر براساس سلیقه خانواده انتخاب می شوند.
 3. نکته بسیار مهمی که در تفاوت این دو برنج  وجود دارد روش پخت برای خریداران بسیار مهم است.
 4. برنج هاشمی بعد از پخت روغنی تر و نرم تر در مقایسه با برنج طارم است
 5. برنج طارم پس از پخت خشک تر و سفت تر نسبت برنج هاشمی است.

ویژگی برنج طارم و برنج هاشمی

ویژگی همه ی برنج های خانواده طارم اکثرا در این خصوصیات یکسان هستند:

 1. اندازه دانه برنج تقریبا بلند است.
 2. رنگ دانه برنج طارم سفید و رنگ برنج هاشمی متمایل به کرم است.
 3. استفاده کمتر از کودهای شیمیایی در مراحل کاشت برنج هاشمی
 4. میزان قد کشیدن برنج پس از پخت در برنج طارم و برنج هاشمی بسیار زیاد است.

درصد رشد برنج طارم و برنج هاشمی

 • وابسته به نوع خاک شالیزار، حاصل خیزی و نوع کود طبیعی و شیمیایی بکار برده شده
 • وابسته به نوع آب مصرفی برای آبیاری شالیزار
 • شرایط آب و هوایی و منطقه ای کشت برنج
 • زاویه تابش نور خورشید
 • مهارت کشاورز در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت

با توجه به مطالب ذکر شده برنج طارم از برای کشت بدون سم پاشی و ارگانیک بودن، شرایط رشد از مرغوب ترین برنج های ایرانی با قد کشیدن برنج پس از پخت بالا است و در بین مصرف کننده های برنج طارم، برنج طارم هاشمی از طرفداران و جایگاه ویژه ای برخوردار است.این برنج با اندازه دانه 7/6 میلی متر به میزان14/1میلی متر پس از پخت قد می کشد.بیشترین منطقه کشت شالیزار های استان مازندران از جمله شهرستان فریدونکنار ومزارع اطراف این شهرستان را به خود اختصاص داده است.برنج طارم هاشمی در حقیقت ترکیبیی از بذر برنج طارم به همراه برنج هاشمی است که در یک شالیزار و کنار یکدیگر کشت می شوند.

برنج هاشمی چیست ؟

برنج سرلاشه و نیم دانه هاشمی چیست؟

برنج هاشمی چیست ؟ در مرحله فرآوری شده برنج در کارخانه های شالیکوبی،اولین مرحله الک کردن است که برنج های سالم را از برنج های شکسته جدا می کنند.بطور کلی حدود 15 الی 20 درصد از کل محصول برنج ممکن است شکسته باشد که به آن اصطلاحا برنج نیم دانه می گوییم.

عواملی که باعث شکسته شدن دانه های سالم برنج می شوند:

 1. برداشت برنج دیرتر از زمان موعد
 2. خوابیدن ساقه های برنج بر روی زمین
 3. حمل و نقل نامناسب برنج
 4. گرمای شدید و سایر آسیب ها در مرحله خشک کردن و پوست کنی در برنج

برنج نیم دانه را به 3 دسته تقسیم می کنند:

 1. برنج لاشه یا سرلاشه: قامت آن از برنج سالم کوتاه تر است و به عنوان مصرف روزانه به فروش می رسد. برنج سر لاشه هاشمی از لحاظ طعم ، عطر و کیفیت تفاوت زیادی با برنج عطری هاشمی ندارد. فقط به علت آنکه دانه های آن شکسته تر هستند و هم اندازه نیستند قیمت آن نصف قیمت برنج هاشمی عطری است.
 2. برنج چهارپاره: بیشتر از این برنج در پخت آش و سوپ و شعله زرد استفاده می شود.
 3. برنج ریزه (فیته): معمولا این برنج ها بیشتر برای تبدیل به آرد برنج استفاده می شود و در پخت انواع شیرینی به کار می رود.

نکاتی که باید در زمان خرید سرلاشه برنج هاشمی باید به آن توجه کنید:

 1. برنج سرلاشه نباید رنگ تیره ای به خود داشته باشد.
 2. برنج نیم دانه و سرلاشه نباید حاوی سنگ ریزه و یا زرده باشد.
 3. برنج نیم دانه یا سرلاشه نباید بوی نم و یا رطوبت بدهد.
 4. سرلاشه نباید با برنج چهارپاره یا فیته مخلوط باشد.
 5. برنج سرلاشه هاشمی نباید به طور یکدست و با لاشه برنج دیگری مخلوط نباشد.

برنج هاشمی چیست ؟

رابطه بین زمین کشاورزی و برنج هاشمی

به علت اینکه برنج هاشمی ، ساقه های بلندی دارد ، هر زمین کشاورزی نمی تواند این برنج خوب را تحویل دهد. زمین کاشت برنج هاشمی، باید از نظر مواد مغذی در اعتدال مناسبی باشد؛ وگرنه در صورتی که توانایی شالیزار در حدی نباشد که بتواند تغذیه مناسبی را برای برنج هاشمی داشته باشد، ساقه های این برنج خم می شود و ساقه های آن روی زمین می افتد. به این حالت اصطلاحا گفته می شود که ساقه برنج،خوابیده یا افتاده است.این مشکلات همیشه جزوی از دغدغه های کشاورزان و شالی کاران است و به شدت از بوجود آمدن این اتفاق، ترس و اظطراب دارند.

قیمت برنج هاشمی

به علت این که برنج هاشمی ، جزوی از برنج های درجه یک و اعلاء به حساب می آید، قیمت بالاتری در مقایسه با برنج های دیگر دارد. وقتی در مغازه برنج فروشی هستید و اگر تقاضای برنج هاشمی داشته باشید، با یکی از گران قیمت ترین برنج های ایرانی سر و کار خواهید داشت.

البته در هنگام پخت ، برنج هاشمی این موضوع واضح خواهد شد و آن هم زمانی که عطر و بوی آن ، در خانه و کوچه پیچیده است و برعکس برنج های خارجی که انگار هورمون رشد به خودشان تزریق کرده اند: فقط قد می کشند و طعمو عطر خوبی ندارند.به‌طور کلی می‌توانید انواع قیمت برنج هاشمی و طارم را در سایت‌ حاج خلیل استعلام بگیرید و از بروز ترین قیمت‌ها مطلع شوید.

برنج هاشمی چیست ؟

روش پخت برنج هاشمی چگونه است ؟

برنج هاشمی چیست ؟ برای تهیه یک برنج ایرانی درجه یک باید علاوه بر داشتن حوصله ؛ تجربه کافی نیز داشته باشید تا نتیجه کار مثبت باشد. برنج هاشمی را می توان به دو روش معمولی و معروف طبخ کرد. پخت برنج به روش کته و روش آبکشی:

پخت برنج هاشمی به روش کته:

برنج هاشمی را با آب ولرم یا سرد بشوئید. به هنگام شستن برنج را چنگ نزنید چرا که چنگ زدنبیش از حد به برنج و محکم شستن آن سبب خرد شدن آن می‌شود سپس آب و برنج و نمک را مخلوط کرده، در قابلمه را بگذارید و دو ساعت به آن استراحت بدهید.بعد بگذارید روی حرارت زیاد و به محض جوشیدن حرارت را کم کنید تا به آرامی جوشیده و پخته بشود. در انتها تست کنید برنج کال نباشد و بعد از پختن دم کنید.

پخت برنج هاشمی به روش آبکش: 

در روش آبکش پس از شستن برنج و خیساندن آن با آب و نمک قابلمه را روی شعله گاز قرار دهید. دقت کنید مقدار آب باید تا جایی باشد که وقتی انگشتان خود را روی برنج می گذارید تا سه بند انگشتتان را آب برنج فرا گرفته باشد. قابلمه ای که برنج در آن می  جوشد باید فضای کافی برای جوشاندن برنج داشته باشد.

همچنین میتوانید در آب در حال جوش کمی روغن در حد یک قاشق استفاده کرد تا برنج بهتر قد بکشد و بهم نچسبد و دانه دانه شود. همچنین می توانید برای سفید شدن برنج مقداری آب غوره یا آب نارنج به آن اضافه کنید. برای اینکه از زمان آبکش کردن برنج مطمئن شوید، یک دانه برنج در حال جوشیدن را بردارید و بین دو انگشتتان خود له کنید یا داخل دهانتان بگذارید، مغز دانه برنج نباید سفت، خشک باشد. در این صورت برنج را آبکش کنید. و برنج را به قابلمه منتقل کنید و دمکنی گذاشته و حدودا 30 تا 45 دقیقه زمان پخت بدهید تا دم بکشد.

برای خرید برنج طارم هاشمی شمال از بازرگانی برنج حاج خلیل کافی است با شماره های زیر در تماس باشید :

با ما در تماس باشید .

۰۹۱۱۸۹۹۲۹۴۹

۰۱۱۳۲۵۶۲۳۱۷

منبع : بازرگانی برنج حاج خلیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *