برنج, برنج طارم, طارم هاشمی

تفاوت برنج طارم با برنج هاشمی چیست ؟

تفاوت برنج طارم با برنج هاشمی چیست ؟

تفاوت برنج طارم با برنج هاشمی چیست ؟

یکی از پر مصرف‌ترین موادغذایی که هرگز از سفره خانوار های ایرانی  حذف نخواهد شد؛ برنج است و این غذا محبوبیت بسیار زیادی دارد.برنج طارم درجه یک شمال و طارم هاشمی در رده پرطرفدارترین نوع برنج در کالای غذایی خانواده های ایرانی است. البته امروزه برنج طارم در هر نوعی قیمت بالایی دارند و بسیاری از افراد توان خرید برنج های طارم را ندارند و به برنج های پاکستانی،هندی و … روی آورده‌اند. سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است تفاوت برنج طارم با برنج هاشمی چیست ؟ که در این مقاله به بررسی همه جانبه آن می‌پردازیم.

برنج هاشمی یکی از برنج‌های با کیفیت و خوب است که در گیلان کشت می‌شود. این برنج برای اولین بار توسط یوسف هاشمی کشت شد و به همین دلیل نام آن هاشمی است. طارم نیز نام کلی‌ای برای تعدادی از برنج است که کاشت آن مختص به گیلان نیست و در همه مناطق شمال از روستاهای گیلان گرفته تا مازندران این نوع برنج کشت می‌شود. برنج طارم دارای حداقل ده عنوان گوناگون است که می‌توان آن را جزو خانواده‌ای شلوغ و رنگ و رنگارنگ در نظر گرفت.

در این مقاله موارد زیر ر ا می خوانید:

 

برنج هاشمی چیست؟

برنج هاشمی و طارم در دو نوع عطردار و معمولی به بازار عرضه و به فروش می رسد.اما برنج هاشمی چیست؟ همانطور که در مطلب بالا نیز هم اشاره شد، برنج هاشمی از معروف‌ترین محصولات در شمال کشورمان ایران به ویژه شهرستان رشت واقع در گیلان است که پس از پخت قامت و قدکشیده و شکل ظاهری زیبایی دارد. این برنج در مقابل بسیاری از آفات گیاهی و انواع حشرات مقاوم است و به همین علت برنج سالمی است. برنج هاشمی عطری نیز در بازار برنج موجود است و البته ناگفته نماند که برنج هاشمی در دو نوع سرد و گرم نیز وارد بازار برنج می‌شود که تفاوت آنچنانی با یکدیگر ندارند و علت اصلی تفاوت برنج سرد و گرم این است که نوع گرم کمی چاق‌تر ونوع سرد ظاهر لاغر تری به خود دارد.برنج هاشمی اصل شمال نیز به رنگ استخوانی است و اما برنج طارم کمی سفید‌تر از برنج هاشی است.منطقه های مرکزی استان گیلان که در اطراف مرداب انزلی قرار دارند به علت داشتن شرایط آب و هوایی خاص و خاک حاصل خیز بهترین منطقه برای کشت برنج هاشمی است.

برنج هاشمی یکی از نوع خاص برنج ایرانی است که به صورت کاملا اتفاقی ،توسط آقای یوسف هاشمی کشف شد. آقای هاشمی در ابتدا چند خوشه از این برنج را در اطراف زمین کشاورزی خود پیدا کرد و زمانی که از کیفیت این خوشه ها اطمینان خاطر پیداکردند نسبت به گسترش و تکثیر بذر آن اقدام کرده و توانست با چهار سال پشت هم و تلاش بی وقفه ، میزان قابل توجهی از بذر این برنج هاشمی را تولید کند. آقای هاشمی بذرها را در اختیار سایر کشاورزان قرار داد و در سال 1370 درصد قابل توجهی از شالیزارهای شمال کشور با بذر هاشمی کشت شد و امروزه ، میزان زیادی از برنج شمال کشور در آمار و ارقام برنج هاشمی قرار گرفته اند. برنج هاشمی به دلیل اینکه برای اولین بار توسط آقای یوسف هاشمی کشف شد و بذر آن به صورت عمده توسط شخص ایشان تولید گردیده؛ با نام برنج هاشمی شهرت یافت.

تفاوت برنج طارم با برنج هاشمی چیست ؟

تشخیص برنج هاشمی اصل

برای تشخیص برنج هاشمی اصل از برنج تقلبی نیز ابتدا لازم است به شکل ظاهر آن دقت کنید.دانه‌های برنج هاشمی کشیده تر و رنگی استخوانی و مایل به کرم دارند.قد و قامت زیادی بعد از پخت دارند و اگر برنج هاشمی اصل باشد تا مدت زمان زیادی بعد از پخت، نرمی خود را حفظ می‌کند.به طور کلی هر دو برنج طارم و برنج هاشمی عطر بسیار بالایی دارند و از لحاظ عطر و بو؛ عطر بسیار مرغوب و متعادلی دارد و تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر ندارند. اما اگر به دنبال برنج عطردار و سفید هستید برنج طارم میتواند انتخاب مناسبی باشد.

بررسی کیفیت برنج طارم و برنج هاشمی

یکی از سوال‌های بسیار زیادی که در زمینه کیفیت برنج طارم و برنج هاشمی پرسیده می‌شود این است که برنج طارم بهتر است یا برنج هاشمی؟ همان‌طور که در مطالب بالاتر نیز گفته شد، برنج هاشمی و برنج طارم جزو برنج‌های مرغوب شمال کشور هستند و کیفیت مطلوب و بالایی دارند. برنج هاشمی دارای ساقه‌های نازکی است که آفت‌هایی مانند کرم های ساقه خوار شرایط رشد در آن را نخواهند داشت و در نتیجه هیچ گونه‌ مراحل سم‌پاشی روی آن‌ها انجام نخواهد شد. به همین علت بسیاری از افراد از برنج هاشمی به عنوان یک برنج کاملا سالم و ارگانیک نقد می‌کنند.البته ناگفته نماند برنج هاشمی تنوع بسیار زیادی دارد مانند برنج هاشمی دودی ، برنج هاشمی عطری، برنج هاشمی قهوه‌ای و … دارد که برنج هاشمی در هر نوع خود از کیفیت بسیار بالا و مطلوبی برخوردارند.

برنج طارم نیز  مانند برنج هاشمی کیفیت بسیار بالایی دارد و عموما بین‌ آن‌ها تفاوت چندان خاصی نمی‌توان پیدا کرد.تنها نکته‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد این است، که برنج طارم بعد از پخت تا دانه های برنج مجلسی‌تر، خشک‌ تر و مقاوم تر از برنج هاشمی است و برنج هاشمی معمولا روغنی تر و نرم‌تر است.

بنابراین در پاسخ این سوال که می‌گویند برنج طارم بهتر است یا برنج هاشمی؟ باید گفت که اگر به دنبال برنج کاملا ارگانیک و فاقد هرگونه آفت و سم‌پاشی‌های مختلف هستید، برنج هاشمی میتواند برای شما انتخاب بهتری باشد اما اگر برنج را برای پخت در مجالس، تالارها و رستوران‌ها که شکل ظاهر عالی و عطر و بوی بیاد ماندنی برای شما در اولویت قرار دارد،برنج طارم انتخاب مناسب‌تری برای شما است.

تفاوت ظاهری دانه های برنج هاشمی و برنج طارم:

 1. برنج هاشمی و برنج طارم هر دو از دانه های کشیده برنج و رنگ دانه های برنج طارم سفید  و رنگ برنج هاشمی متمایل رنگ استخوانی به رنگ کرم تشکیل شده است.
 2.  تنها تفاوتی که در ظاهر برنج طارم و برنج هاشمی میتوان تشخیص داد این است که دانه های برنج هاشمی کمی چاق تر از دانه های نوع طارم است و دانه برنج طارم لاغر تر هستند.

تفاوت در کیفیت و پخت برنج هاشمی و برنج طارم:

 1. برنج هاشمی و برنج طارم از مرغوب ترین برنج های شمال کشور می باشند.
 2. در بازار برنج قیمت برنج هاشمی و برنج طارم تقریبا یکسان است و بیشتر براساس سلیقه خانواده انتخاب می شوند.
 3. نکته بسیار مهمی که در تفاوت این دو برنج  وجود دارد روش پخت برای خریداران بسیار مهم است.
 4. برنج هاشمی بعد از پخت روغنی تر و نرم تر در مقایسه با برنج طارم است
 5. برنج طارم پس از پخت خشک تر و سفت تر نسبت برنج هاشمی است.

ویژگی برنج طارم و برنج هاشمی

ویژگی همه ی برنج های خانواده طارم اکثرا در این خصوصیات یکسان هستند:

 1. اندازه دانه برنج تقریبا بلند است.
 2. رنگ دانه برنج طارم سفید و رنگ برنج هاشمی متمایل به کرم است.
 3. استفاده کمتر از کودهای شیمیایی در مراحل کاشت برنج هاشمی
 4. میزان قد کشیدن برنج پس از پخت در برنج طارم و برنج هاشمی بسیار زیاد است.

درصد رشد برنج طارم و برنج هاشمی

 • وابسته به نوع خاک شالیزار، حاصل خیزی و نوع کود طبیعی و شیمیایی بکار برده شده
 • وابسته به نوع آب مصرفی برای آبیاری شالیزار
 • شرایط آب و هوایی و منطقه ای کشت برنج
 • زاویه تابش نور خورشید
 • مهارت کشاورز در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت

با توجه به مطالب ذکر شده برنج طارم از برای کشت بدون سم پاشی و ارگانیک بودن، شرایط رشد از مرغوب ترین برنج های ایرانی با قد کشیدن برنج پس از پخت بالا است و در بین مصرف کننده های برنج طارم، برنج طارم هاشمی از طرفداران و جایگاه ویژه ای برخوردار است.این برنج با اندازه دانه 7/6 میلی متر به میزان14/1میلی متر پس از پخت قد می کشد.بیشترین منطقه کشت شالیزار های استان مازندران از جمله شهرستان فریدونکنار ومزارع اطراف این شهرستان را به خود اختصاص داده است.برنج طارم هاشمی در حقیقت ترکیبیی از بذر برنج طارم به همراه برنج هاشمی است که در یک شالیزار و کنار یکدیگر کشت می شوند.

یکی از علت های کیفیت بالا و مقرون به صرفه بودن کشت این دو برنج در کنار یکدیگر این است که در هنگام شرایط بد آب و هوایی و وزش بادهای تند، ساقه های این دو برنج اگر در کنار یکدیگر کشت شوند، در اصطلاح ساقه های برنج روی هم نمی خوابند. درصورتی که به تنهایی ساقه های برنج طارم در شالیزار ها کشت شود، به علت نازکی ساقه ها ،در برابر وزش بادهای شدید خمیده و خوابیده می شوند و در زمان برداشت هزینه های بسیار زیادی را به کشاورزان اعمال می کند.

تفاوت برنج طارم و هاشمی از نظر پخت

در هنگام پخت برنج هاشمی باید توجه داشته باشید که برنج از نوع گرم است یا سرد زیرا بر اساس هر نوع که باشد زمان پخت آن می تواند متفاوت باشد؛ اما به طور کلی کیفیت بسیار بالایی که برنج طارم دارد از شکل ظاهری خود خارج نمی‌شود اما در عین حال باید نکات پخت برنج طارم و هاشمی را نیز رعایت کرد.در زمینه پخت برنج طارم ممکن است مقداری متفاوت باشد. همان‌طور که در ابتدا مقاله گفته شد برنج طارم انواع متفاوتی دارد به همین علت نحوه پخت هر کدام شرایط خاص خود را دارد. اما بر اساس تجربه هایی که بر روی آن‌ها صورت گرفته است می‌توان گفت که برنج کشت دوم پخت بهتر و به در مقایسه با کشت اول پخت راحت‌تری دارد.

طعم و عطر برنج طارم و برنج هاشمی بعد از پخت بسیار عالی است و عطر بسیار خوبی دارد. البته نا گفته نماند باید به این نکته توجه کرد که برنج کشت دوم طارم و هاشمی از عطر و طعم بسیار دلچسبی برخوردار است زیرا عموما در مقاسه با برنج کشت اول اندازه قد بیشتری دارند و همین عامل باعث پخت و ظاهر بهتر آن می‌شود.اگر دقت کنید بسیاری از رستوران‌های معروف عقیده دارندکه برنج طارم بهترین نوع در برنج ایرانی از لحاظ طعم و مزه است و آن را در مقایسه با سایر برنج ها متمایز می کند.

تفاوت قیمت برنج هاشمی و برنج طارم

تفاوت برنج طارم با برنج هاشمی چیست ؟ کارخانه شالیکوبی و بازرگانی برنج حاج خلیل قیمت برنج هاشمی عطر دار در مقایسه با برنج هاشمی ساده مقداری بیشتر است. البته ناگفته نماند که لازم است دقت داشته باشید برنج هاشمی عطر دار در نوع سرد و گرم از نظر قیمت هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند زیرا از لحاظ اندازه و طعم و عطر کاملا یکسان هستند. برنج طارم نیز قیمتی شبیه به برنج هاشمی دارد و از نظر قیمت با یکدیگر تفاوت آنچنانی ندارند.

تفاوت برنج طارم با برنج هاشمی چیست ؟ کارخانه شالیکوبی و بازرگانی برنج حاج خلیل قیمت برنج طارم درجه یک و برنج درجه یک هاشمی نیز در مقایسه با نوع ساده برنج طارم و هاشمی قیمت گران تری دارد و قطعا از عطر و طعم بهتری هم برخوردارند.البته باید توجه داشته باشید که تعدادی از کارخانه های شالیکوبی یا بازرگانی های برنج، برنج‌هایی را با قیمت بسیار کم و با عنوان برنج هاشمی یا برنج طارم می‌فروشند و دقت کنید که صرفا از نام برنج طارم ولی در صورتی که 1% هم کیفیت و مزه برنج طارم اصل را ندارد.به‌طور کلی می‌توانید انواع نرخ برنج هاشمی و طارم را در سایت‌ حاج خلیل استعلام بگیرید و از بروز ترین قیمت‌ها مطلع شوید.

تفاوت برنج طارم با برنج هاشمی چیست ؟

برنج هاشمی دودی

تفاوت برنج طارم با برنج هاشمی چیست ؟ کارخانه شالیکوبی و بازرگانی برنج حاج خلیل بسیاری از افراد تصور می کنند برنج های دودی نوعی از برنج طارم هاشمی هستند که به صورت جداگانه کشت می شوند.شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید که برنج های دودی همان برنج های هاشمی عطری کشت شده توسط کشاورزان است که در مراحل تولید به برنج دودی تبدیل خواهند شد.
برنج های دودی رنگ تیره تری در مقایسه بابرنج های هاشمی و طارم عطری دارند. و دانه های خام و پخته آن عطر بینظیر دود را به مشام میرساند.خانوار های ایرانی زیادی هستند که برنج دودی را به صورت خالص مصرف می کنند ولی عده ای از افراد برنج های دودی را با برنج های عطری طارم و هاشمی ترکیب می کنند و هر دو را کنار هم مصرف می کنند.

ویژگی‌های انواع برنج هاشمی

تفاوت برنج طارم با برنج هاشمی چیست ؟ کارخانه شالیکوبی و بازرگانی برنج حاج خلیل برنج هاشمی یکی از باکیفیت‌ترین نوع برنج ایرانی است که علاوه بر کیفیت، عطر و طعمی دارد که ویژگی‌های منحصر بفرد در تولید است. برنج هاشمی دارای ساقه‌های بسیار بسیار نازک است که انواع و اقسام آفات مانند کرم ساقه خوار که قابلیت رشد و فعالیت در آن را ندارند و در نتیجه این برنج نیاز به سم پاشی بسیار کمتری دارد و به همین علت است که به عنوان یک برنج ارگانیک و سالم شناخته شده است.تفاوت برنج طارم با برنج هاشمی چیست؟ کارخانه شالیکوبی و بازرگانی برنج حاج خلیل دانه های برنج با جذب رطوبت در محیط کارخانه پخت بهتری می دهند, برنجی که چند ماه از تولید آن گذشته باشد فرصت کافی برای جذب رطوبت را داشته است به همین دلیل پخت بهتری می دهد.
برنج هاشمی در درجه های مختلفی تولید می‌شود و درجه از آن کیفیت و مزایایی خاصی دارد.از مهم‌ترین انواع برنج هاشمی می‌توان به این موارد اشاره کرد:
برنج دودی هاشمی: در برنج دودی هاشمی؛ این برنج را با روش دودی کردن تولید می‌کنند و تنها در این حالت است که به آن برنج دودی هاشمی می‌گویند.

برنج قهوه‌ای هاشمی: در این نوع برنج ؛ دانه های برنج هاشمی را قبل از پوست گیری حرارت می‌دهند و مواد مقوی در پوسته یا همان شلتوک برنج به مغز آن تزریق می‌شود و عده ایی از مصرف کننده ها تصور میکنند که رنگ قهوه ای سوخته و طعم تلخی دارند ولی در صورتی که فقط برنج رنگ قهوه‌ای به خود می‌گیرد و طعم دلچسبی دارد.
برنج عطری هاشمی: در این حالت برنج هاشمی به طور کلی پوست گیری می‌شود و برنج سفید تولید شده از این حالت برنج عطری هاشمی بدست می آید.

نکته های مهم در زمینه پخت برنج هاشمی

بهتر است برنج را 2 الی 3 ساعت قبل از پختن با نمک در آب خیس کنیم این روش مزیت های زیادی دارد:

 1. خیساندن برنج قبل از پخت باعث می شود حجم برنج دو برابر شود به عنوان اگر یک پیمانه برنج را بدون خیس کردن پخت کنیم اگر 5 قاشق برنج داشته باشیم همان مقدار برنج را اگر از 3 ساعت قبل با نمک خیس کنیم 8 الی 10 قاشق برنج خواهید داشت.
 2. خیساندن برنج باعث می شود برنج پخت شده دانه بلند تر و در اصطلاح ری ( قد و قامت برنج بعد از پخت) بیشتری بکشد.
 3. خیساندن برنج باعث می شود برنج در هر نوعی که باشد،بعد از پخت نرم تر شود.
 4. خیساندن برنج با آب و نمک طعم دلچسب تری به برنج می دهد.
 5. خیس کردن برنج با آب و نمک باعث می شود برنج هنگام پخت نشکند و دو تکه نشود؛ اگر برخلاف این روش عمل کنید برنج شما شبیه به برنج های سرلاشه و نیم دانه خواهد شد.
 6. هنگامی که برنج در حال خیس خوردن است، استیون های کلسیم موجود در برنج؛ خود را در آب آزاد میکند و در مقابل یون های سدیم نمک را جذب می کند و با این کار ساختار شکنندگی برنج کاهش می یابد و باعث می شود برنج خورد نشود و چه بسا زودتر دم بکشد.
 7. خیس کردن برنج باعث می شود برنج کاملا تمیز و پاک شود زیرا هر ضایعاتی در برنج باشد بعد از چند ساعت خیس خوردن به روی آب می آید.
 8. در نتیجه اگر قبل از پخت, برنج را آب و نمک خیس کنیم برنج پخت شده دانه بلند تر, سالم تر و در نهایت نتیجه بهتری خواهید داشت.

تفاوت برنج طارم با برنج هاشمی چیست ؟

برای خرید برنج طارم عطری محلی شمال از بازرگانی برنج حاج خلیل کافی است با شماره های زیر در تماس باشید :

با ما در تماس باشید .

۰۹۱۱۸۹۹۲۹۴۹

۰۱۱۳۲۵۶۲۳۱۷

منبع : بازرگانی برنج حاج خلیل

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *