برنج, برنج دودی هاشمی, طارم هاشمی

آیا برنج دودی هاشمی سرطان زاست؟

آیا برنج دودی هاشمی سرطان زاست؟

بعضی از افراد تصور می کنند برنج های دودی نوعی از برنج هایی هستند که به صورت جداگانه کشت می شوند. اما لازم به ذکر است که برنج های دودی همان برنج های عطری هاشمی کشت شده توسط کشاورزان در یک شالیزار است که طی مراحل تولید به برنج دودی تبدیل می شوند.برنج های دودی رنگ تیره تری در مقایسه با برنج های عطری دارند. و دانه های خام و پخته آن عطر دل انگیز دود را به مشام میرساند. بسیاری از خانواده ها این برنج را به صورت خالص مصرف می کنند ولی برخی از افراد برنج های دودی را با برنج های عطری مخلوط می کنند و هر دو را کنار هم مصرف می کنند. برنج هاشمی دودی یکی از برنج های پر مصرف مردم در استان گیلان است. با ما در ادامه همراه باشید تا به بررسی اینکه آیا برنج دودی هاشمی سرطان زا است؟ بپردازیم.

در این مقاله موارد زیر را می خوانید:

آیا برنج دودی هاشمی سرطان زاست؟

برنج دودی چیست؟

بسیاری از افراد تصور می کنند برنج های دودی نوعی از برنج هایی هستند که به صورت جداگانه کشت می شوند. اما نافته نماند که برنج های دودی همان برنج های عطری هاشمی کشت شده توسط کشاورزان است که در  مراحل تولید به برنج دودی تبدیل می شوند. برنج های دودی هاشمی رنگ تیره تری نسبت به برنج های عطری هاشمی دارند. و دانه های خام و پخته آن عطر دل انگیز دود را به مشام شما می رساند.افراد زیادی هستند که برنج دودی را به صورت خالص مصرف می کنند منظور از خالص یعنی برنج دودی را باسایر برنج های دیگر مخلوط نمی کنند، ولی برخی از افراد برنج های دودی را با برنج های عطری مخلوط می کنند و هر دو را کنار هم مصرف می نمایند. برنج هاشمی دودی یکی از برنج های پر مصرف مردم در شهرستان گیلان است.

چگونه برنج را دودی می کنند؟

برای دودی کردن برنج هاشمی ابتدا ،در یک اتاق به وسیله خرده های چوب درختان هیزمی را برپا می کنند و دودها را به سمت برنج هدایت می کنند تا طعم دود را به خود بگیرد. کیسه های برنج را در جایی به مدت چند ساعت آویزان می کنند و خرده های چوب را در حدی آتش می زنند که فقط دود کند و آتش نگیرد.

چرا برنج را دودی می کنند؟

در زمان های قدیم برای ماندگاری هرچه بیشتر برنج، برنج ها را دودی می کردند.در واقع دود باعث می شود میکروارگانیسم ها باعث شوند دیرتر در ماده غذایی نفوذ کنند و مانع از رشد میکروب ها می شوند.همانطور که پخت غذا با چوب باعث می شود مقداری از دود وارد غذا شود و عطر و طعم خاصی به غذا بدهد و همین عامل در برنج دودی با ایجاد طعم خوش به عنوان یک وعده غذای مناسب و متفاوت در سفره خانواده ها گنجانده می شود.اما امروزه برای تنوع و تغییر در ذائقه برنج دودی استفاده می کنند. مانند استفاده از ماهی دودی، گوشت دودی و… موارد مشابه آن میتوان نام برد.

معایب برنج دودی:

بسیاری از افراد عقیده دارند که دودی کردن برخی از مواد غذایی باعث ایجاد ترکیبات سرطان زا در مواد غذایی می شود. اما در اینجا باید گفت این جمله منبع معتبر و صحت ندارد، بنابراین در پاسخ این افراد باید گفت پس چطور در گذشته مردم دائما از این روش برای طعم بهتر و نگهداری مواد غذایی استفاده می کردند؟ اگر برای دودی کردن هر گونه از اقلام غذایی از چوب هایی که طعم دهنده ، عصاره دود یا اسانس و مواد رنگی دارند استفاده شود، مانند عصاره دود درخت کاج، باعث ایجاد دودهای سرطان زا می شود و اما اگر از مواد سوختنی خوب استفاده شود ضرری برای بدن فراد نخواهد داشت و سلامتی افراد را به خطر نمی اندازد.

آیا برنج دودی هاشمی سرطان زاست؟

عصاره دود چیست؟

به صورت کلی معمولا برای دودی کردن اقلام غذایی به منظور افزایش هرچه بیشتر ماندگاری محصول 8 الی 10 ساعت محصولاتی مانند: برنج، گوشت و ماهی را در اتاقک هایی که در معرض مستقیم دود حاصل از سوزاندن چوب درختان قرار می دهند. اما اگر بخواهند از دود فقط و فقط برای تنوع در طعم استفاده کنند از چند قطره عصاره یا اسانس دود که تنها بوی دود می دهد، استفاده می کنند.

عصاره دود از همان دود ناشی از سوزاندن چوب درختان به دست می آید اما با این تفاوت که این دود را تقطیر، تصفیه و تغلیظ می کنند و میزان کمی از آن را با آب یا روغن مخلوط و به شکل اسانس مایع در می آورند یا این که ترکیب بدست آماده را به گاز تبدیل و آن را بروی غذا اسپری می کنند که اصلا توصیه نمی شود. اگر از چوب هایی مانند چوب کاج که طعم و اسانس بسیار زیادی دارند یا از چوب های شیرابه دار و آغشته به مواد رنگی و نفتی هستند مصرف شود، فوق العاده مضر و برای سلامت مصرف کننده را به خطر می اندازد.

عصاره دود کم خطر است یا پرخطر؟

آیا برنج دودی هاشمی سرطان زا است؟ اما آیا عصاره دود به اندازه دودی کردن به صورت مستقیم مواد غذایی میتواند خطرناک و سرطان زا باشد ؟ دودی کردن مواد غذایی به هر شکلی که تولید شود اگر تحت نظارت و کنترل نباشد، می تواند سرطان زا باشد. در حقیقت ، دود زمانی خطرناک و سرطان زا می شود که ناشی از سوزاندن چوب های حاوی شیره و صمغ سمی یا آغشته به مواد نفتی، رنگ، روغن یا قیر باشد.

در صورت استفاده از این ترکیبات سرطان زا همراه با دود متصاعد می شود و به بافت موادغذایی نفوذ می کند البته ناگفته نماند چون عصاره های دودی از درصد بسیار کمی استفاده می شود و بیشتر تولیدات کارخانه ها بوده و در آنجا بسته بندی می شود، اگر عصاره دود مجوز داشته باشد به نظر نمی رسد برای سلامت افراد مضر باشد؛ اما به علت آن که هنوز تحقیقات روی این عصاره به صورت کامل انجام نشده است، برای اطمینان بیشتر، بهتر است که از محصولات دودی و همچنین عصاره دود در هفته بیش از یک یا دو بار مصرف نشود و بازرگانی برنج حاج خلیل مصرف اقلام خوراکی مانند برنج های دودی شده توسط عصاره های صنعتی و اسانس ها توصیه نمی کند.

آیا برنج دودی هاشمی سرطان زاست؟

تفاوت در نگهداری برنج دودی و برنج طارم هاشمی

برنج دودی همانند برنج های طارم هاشمی و انواع دیگر برنج ها باید در جای خشک و خنک و در نور غیر مستقیم باشد تا ماندگاری آن ها افزایش یابد. به طورکلی برنج فرآورده ای است که میزان رطوبت بسیار پایینی دارد و درصد ازبین رفتن آن ها بسیار نادر است و در محیط خشک ، خنک و نور غیر مستقیم نگهداری شود ماندگاری آن ها حتی میتواند به بیش از یک سال باقی بماند.

آیا برنج دودی هاشمی سرطان زا است؟ معمولا نحوه نگهداری و نحوه پخت برنج دودی تفاوت بسیار آنچنانی با برنج ساده ندارد اما این نکته را به خاطر داشته باشید که برنج ها در هر نوعی که هستند، حتماً باید در محیط خشک و ترجیحاً خنک نگهداری شود. رطوبت موجود در برنج یا اطراف آن ماندگاری برنج را به شدت تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و باعث ایجاد هرچه سریع تر شپشک و آفات می‌شود. علاوه بر آن برنج هرچه کهنه یا قدیمی تر باشد، کیفیت آن به مراتب بهتری در مقایسه با برنج تازه برداشت شده خواهد داشت؛ که میتواند یکی از علت های اصلی آن ، تفاوت در میزان رطوبت برنج باشد. برنج اگه در محیط کاملاً خشک نگهداری شود و به کمک سم‌های مجاز مانند قرص برنج، از رشد آفات جلوگیری می کند یا اگر قرار دادن قرص برنج میتواند خطر آفرین باشد میتوانید با قرار دادن چند حبه سیر تازه در هر لایه از برنج ماندگاری برنج های خود را افزایش دهید و هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد.

برنج دودی را با چه مواد غذایی بخوریم و نخوریم؟

بازرگانی برنج حاج خلیل پیشنهاد میکند میوه و سبزی های زیادی همراه با غذا مصرف کنید زیرا این دسته از موادغذایی ترکیبات سرطان زا را میتواند خنثی کند.هرگز فراموش نکنید ترکیبات سرطان زا فقط و فقط در برنج یا محصولات دودی وجود ندارند بلکه در زندگی امروز ،آب و هوایی که می نوشیم و تنفس می کنیم در سایر غذاهایی که می خوریم و حتی در ظروفی که در آن ها غذا طبخ می شود میتواند عوامل و ترکیبات سرطان زا به وفور یافت شوند. بنابراین مصرف زیاد میوه و سبزی میتواند به خنثی شدن این ترکیبات مضر کمک شایانی کند.

برنج دودی را نباید با غذاهای سرخ شده و گوشت های فرآوری شده صنعتی مصرف کنید؛ زیرا سرخ کردنی ها به تنهایی حاوی ترکیبات سرطان زا هستند و می توانند مضرات برنج دودی را اگر در فرآوری آن ها از چوب نامناسب یا عصاره استفاده شده باشد، ممکن است تشدید کند.

برنج دودی در طب سنتی

آیا برنج دودی هاشمی سرطان زا است؟ از دیدگاه بزرگان طب سنتی ،برنج‌ دودی محصولی است که با مصرف آن می‌توانید بر بسیاری از مشکلات گوارشی غلبه کنید به شرط آن که از ماده سوختنی که برای دودی کردن آن  استفاده می شود و نحوه صحیح فرآوری آن به صورت طبیعی باشد. به عنوان مثال مصرف این نوع برنج برای درمان و مشکلات گوارشی ، درد های شدید معده و برای رفع کم اشتهایی می تواند بسیار مناسب باشد.

آیا برنج دودی هاشمی سرطان زاست؟

نکات مهم در مصرف برنج دودی هاشمی:

آیا برنج دودی هاشمی سرطان زا است؟ دودی کردن برنج و سایر محصولات غذایی معمولا در کارخانه ها یا در کارگاه های به روش بهداشتی و سنتی انجام می شود. بنابراین نمی توان اطمینان خاطر داشت که در فرآیند دودی شدن محصولات غذایی مانند برنج ها از چه چوبی استفاده می شود.بنابراین بهتر است محصولات دودی شده که دارای بسته بندی های بهداشتی، تاریخ مصرف و مجوز بهداشت هستند، انتخاب کنید.

برنج دودی را میتوانید صورت هوس گونه مصرف کنید

برنج های دودی هاشمی را بیشتر از یک بار در هفته مصرف نکنید.

کودکان، خانم های باردار و افرادی که سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند مصرف این فرآورده ها را محدود و در وعده غذایی خود به 1 الی 2 بار در ماه قرار دهند.

مصرف مداوم برنج دودی می تواند اشتهای مصرف کننده را افزایش و منجر به چاقی و اضافه وزن شود.

حتما برنج دودی را از فروشگاه ها و بازرگانی های معتبر خریداری کنید.

ادغام برنج دودی با برنج های طارم عطری و محلی میتواند ترکیب دلچسبی را ایجاد کند.

مصرف برنج دودی هاشمی در بارداری

همانطور که در مطالب بالاتر نیز گفته شد در برنج دودی سدیم بسیار اندکی وجود دارد و به این علت که در بارداری به صورت چشمگیر فشار خون مادران بالا می رود این ماده غذایی میتواند کمک کند تا اتفاقی برای مادر و جنین نیوفتد.در نتیجه مصرف برنج دودی به میزان کافی برای تنظیم فشار خون می تواند مفید باشد.

برنج دودی حاوی تعداد زیادی آنتی اکسیدان بوده که برای مادران باردار و شیرده میتواند بسیار مفید باشد. زیرا مادران باردار به ترتیب ایمنی ضعیف تری در مقایسه با انسان های عادی دارند.برنج های دودی قند خون را تنظیم کرده و در بارداری میتواند به کاهش علائم دیابت کمک کند و مادران باردار را از دیابت های دوران بارداری در امان نگه می دارد.برنج های دودی دارای مواد مغذی انتقال دهنده عصبی بوده و خوردن این برنج در دوره بارداری باعث رشد مغز شده و عملکرد شناختی نوزاد را میتواند بهبود ببخشد.

خواص برنج دودی بر بدن

آیا برنج دودی هاشمی سرطان زا است؟ همانگونه که در مطالب بالاتر نیز گفه شد مواد غذایی دودی شده ، مانند  برنج دودی و ماهی دودی از مواد غذایی هستند که امروزه مردم از به صورت تفریحی و برخی از مواقع از آن ها استفاده می کنند. اما این دودی بودن برنج ها مزیت هایی نیز دارد که در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم:

  • برنج دودی به علت طعم و بوی مطبوعی که دارد باعث افزایش تنوع غذایی شده و اشتهای افراد را ممکن است زیاد کند و در نهایت افراد را به خوردن بیشتر این ماده غذایی ترغیب می کند.
  • مصرف این برنج را به افرادی که اشتهای کمی دارند و افرادی که از طعم های جدید استقبال می کنند پیشنهاد می شود.
  • برنج دودی دارای مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز بدن بوده و مصرف آن همراه با میوه ها و سبزیجات توصیه می شود.
  • برنج دودی به علت برخوردار بودن از مقادیر زیاد کربوهیدرات،انرژی مورد نیاز بدن را تامین و بعنوان یک سوخت و مکمل عمل کرده و در زمان لازم انرژی مورد نیاز بدن برای سوخت و ساز را فراهم می کند.
  • از آنجایی که برنج دودی منبع بسیار غنی و عالی از ویتامین ها بوده و دارای ویتامین D، تیامین و ریبوفلاوین و همچنین به میزان زیادی از مواد معدنی مانند آهن، کلسیم و فیبر هستند، مصرف آن باعث استحکام استخوان ها می شود.
  • مصرف کافی برنج دودی برای تنظیم فشار خون می تواند مفید باشد زیرا در برنج دودی سدیم اندکی وجود دارد.
  • برنج دودی به علت دارا بودن میزان زیادی آنتی اکسیدان، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و از بروز عفونت در بدن جلوگیری می کند.
  • خوردن برنج دودی قند خون را تنظیم می کند زیرا محتوای گلیسمی در برنج کم است.

چگونه بوی دود برنج را از بین ببریم؟

قطعا کسانی اقدام به خرید برنج دودی می کنند که از طرفداران عطر و طعم دود هستند و لازم نیست که بوی آن را از بین ببرند.بنابراین شاید شما از آن دسته افرادی باشید که هم از طرفداران برنج دودی هستید هم برنجی که تهیه کرده‌اید بیش از حد انتظار بوی دود می دهد.
و در اینجا باید گفت از آنجایی که فرایند دودی شدن برنج یا گرفتن بوی دود برنج به گونه ای انجام می شود که بوی دود وارد ترکیبات اصلی برنج می شود نمی‌توانید درصد زیادی از بوی برنج را با روش خاصی کاملا از بین برد. اما دیده شده که درصد کمی از این بو را با پخته شدن می توانید کاهش دهید.

آیا برنج دودی هاشمی سرطان زاست؟

روش پخت برنج دودی:

روش پخت برنج دودی تفاوتی بسیار زیادی با برنج معمولی ندارد. البته ناگفته نماند که برخلاف برنج معمولی که توصیه می شود بیشتر به صورت کته ای طبخ شود اما در رابطه با برنج دودی توصیه می شود که به صورت آبکش طبخ شود تا ترکیبات مضر احتمالی از طریق آب خارج شود. اگرچه در این حالت کمی از طعم و مزه برنج کاسته می شود ولی زیاد مشخص نمی باشد و تهیه برنج به روش آبکشی بهتر است.

طبع همه برنج ها یکسان  و سرد است. برنج طبعی سرد و گرمی معتدل اما مایل به سردی است ولی در آب و هوای مرطوب و خشک، اندکی میل به خشکی دارد. اما می توان با به کار گیری مهارت و سلیقه در طرز پخت آن، این سردی و خشکی را بر طرف 1111کرد.

یکی از پر طرفدارترین عواملی که با میتوانید با برنج مصرف شود و هم از عطر و طعم بی نظیری برخوردار باشد و هم با خاصیت گرم خود بدن را در برابر بیماری های زیادی امن نگه می دارد، زعفران و زیره است.یکی دیگر از موادی که می توانید با کمک آن به مبارزه با سردی برنج بروید و بدن خود را از خطرات ناشی در امان بدارید، شوید است.اضافه کردن زیره هم یک روش بسیار کاربردی می باشد زیرا زیره علاوه بر این که خاصیت گرمی دارد و می تواند سردی برنج را از بین ببرد، برای کمک رسانی به دستگاه گوارش نیز می تواند ماده ی غذایی بسیار مناسبی باشد.

برای خرید برنج آیا برنج دودی هاشمی از بازرگانی برنج حاج خلیل کافی است با شماره های زیر در تماس باشید :

با ما در تماس باشید .

۰۹۱۱۸۹۹۲۹۴۹

۰۱۱۳۲۵۶۲۳۱۷

منبع : بازرگانی برنج حاج خلیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *